Stomatologia zachowawcza

 

Wspaniały uśmiech to taki, w którym równorzędną rolę odgrywa:
– kolor,
– kształt zębów,
– ich proporcje,
– architektura powierzchni,
– przezierność,
a także możliwość odpowiedniego odbijania światła zarówno naturalnego jak i sztucznego.

Szczotkowanie zębów i używanie nitki dentystycznej pomagają usunąć gromadzącą się płytkę nazębną i zapobiega powstawaniu ubytków.

Szczotkowanie zębów to nie tylko oczyszczanie powierzchni zębów, ale także sposób na wprowadzenie związków fluoru do struktury zęba. Ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w zapobieganiu próchnicy i jest szczególnie ważne w wieku rozwojowym.

Prawidłowe szczotkowanie jest także rodzajem masażu, poprawiającego ukrwienie w tkankach przyzębia, oraz błonie śluzowej jamy ustnej, co prowadzi do zwiększenia odporności tych tkanek. Szczoteczkę do zębów należy wyrzucać po przejściu każdej infekcji grypowej lub choroby zakaźnej. Również szczoteczki o zużytych lub wygiętych włoskach nie nadają się do dalszego użytkowania, gdyż usuwają one mniej płytki nazębnej i uszkadzają tkankę dziąsła. Stomatolodzy zalecają szczotkowanie dwa razy dziennie przez 2-3 minuty oraz wymienianie szczoteczek, co 3-4 miesiące.

Samo szczotkowanie nie wystarcza.
 Należy używać również nici, aby usuwać resztki jedzenia i osad z przestrzeni między zębowych i spod krawędzi dziąseł, w miejscach gdzie żadna szczoteczka nie dociera. Używając nici raz dziennie można usunąć osad zanim stwardnieje i zamieni się w kamień nazębny.